رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: 1401-12-02

امضای تفاهم نامه همکاری بین ادارات کل کتابخانه های عمومی و امور عشایر آذربایجان شرقی

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان در نشست مشترکی که میان اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی و سید محمدحسن آل هاشم، مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی به همراه کارشناسان طرفین برگزار شد، کلیات تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید که بر پایه آن طرفین برای همکاری‎های متقابل در راستای توسعه و توجه به موضوع کتاب و کتابخوانی در بین عشایر استان متعهد شدند.

اسد بابایی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در این نشست با تاکید بر لزوم توزیع عادلانه خدمات فرهنگی میان تمامی اقشار مردم گفت: جامعه عشایری به عنوان یک کانون تولید کشور محسوب می شوند، همچنین جزئی از میراث فرهنگی کشور نیز تلقی می شوند؛ بنابرین حمایت از ارائه خدمات فرهنگی به این قشر، علاوه بر حفظ این سبک از زندگی بخشی از جامعه، گام برداشتن در راستای حمایت از تولید نیز محسوب می شود.

بابایی افزود: توسعه و افزایش تعداد کتابخانه های سیار در استان جز برنامه هایی است که در راستای دسترسی آسان و همگانی به کتاب و خدمات کتابخانه ای و محرومیت زدایی فرهنگی و ایجاد عدالت اجتماعی، با جدیت توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان دنبال می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی ابراز امیدواری کرد؛ با امضای این تفاهم نامه و کمک اداره کل امورعشایر استان روز به روز تعداد خدمات کتابخانه ای و برنامه های فرهنگی که در بخش عشایری استان ارائه می شود توسعه یابد.

سیدمحمد حسن آل هاشم مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی نیز در این نشست با تاکید بر اینکه جامعه عشایری استان مردمانی با غیرت، کم توقع و سخت کوش هستند، گفت: عشایر پیشگامان واقعی تولید ملی و اقتصاد مقاومتی به شمار می آیند. آل هاشم با بیان اینکه جامعه عشایری استان را 8097 خانوار به بیان بهتر 43 هزار نفردر قشلاق و 70 هزار نفر در ییلاق تشکیل می دهند افزود: به برکت انقلاب اسلامی روز به روز محرومیت و محدودیت در بین این بخش از جامعه کمتر می شود اما با همه این تلاش ها جا برای کار به ویژه در حوزه خدمات رسانی فرهنگی به عشایر بسیار است.

گفتنی است عضويت رايگان عشایر در کتابخانه هاي عمومي استان، همکاری در راه اندازي پيشخان خدمات کتابخانه ای در مناطق عشايری، همکاری در اجراي محافل شعر، نقد و بررسي و معرفي کتاب در بین عشایر استان، هماهنگي برگزاري برنامه هاي ويژه کودک و نوجوان مانند: قصه گويي، شعرخواني و نمايش خلاق در بخش های عشایری و ... از جمله مهمترین مفاد این تفاهم نامه بود.

همچنین در انتهای این جلسه، سیدمحمد حسن آل هاشم مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی به همراه جمعی از کارشناسان این اداره کل از بخش های مختلف کتابخانه مرکزی تبریز بازدید نمودند.