رفتن به محتوای اصلی
تاریخ بروز رسانی: 1401-12-02
.

رئیس سازمان امور عشایر ایران: شهدای عشایر سند از خودگذشتگی و ایثار هستند

رئیس سازمان امور عشایر ایران در حاشیه کنگره ملی ۱۱هزار شهید عشایری کشور گفت: شهدای عشایر سند تأثیرگذاری و از خودگذشتگی و ایثار عشایر هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، عباس پاپی زاده در حاشیه برگزاری کنگره ملی ۱۱هزار شهید عشایری کشور در شهرکرد با بیان اینکه به توصیه مقام معظم رهبری باید برنامه‌های فرهنگی در حوزه عشایر را تقویت کنیم، اظهار داشت: کنگره‌ها و اجلاسیه شهدای عشایری ذیل همین هدف برگزار می‌شود.

وی گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی در رأس تمامی شهدای عشایر از فرزندان رشید این قشر بود که افتخار همه ما است و گویای تأثیرگذاری جامعه عشایری چه در حیطه تولید و چه در مباحث فرهنگی و اجتماعی و تامین امنیت کشور است.

وی با اشاره به اینکه عشایر ۱۱هزار شهید را در دوران دفاع مقدس و دفاع از حرم آل‌الله تقدیم اسلام کرده اند، گفت: این شهدا در واقع سند تأثیرگذاری و از خودگذشتگی و ایثار عشایر هستند.

تشریح تازه‌ترین اقدامات حمایتی از عشایر کشور

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش به تشریح اقدامات حمایتی از عشایر کشور پرداخت و گفت: با حمایت‌های انجام شده مشکلات تامین وثیقه برای دریافت تسهیلات عشایر حل شده است.

وی توضیح داد: بدهی برخی بهره‌برداران به بانک‌ها مانع دریافت تسهیلات بعدی بود اما در حال حاضر این مشکل رفع شده و عشایر، کشاورزان و دامداران با وجود بدهکاری بانکی می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: جامعه کوچک عشایر به نسبت جمعیت از نقش اقتصادی بسیار مهمی در کشور برخوردارند و از جمله ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز کشور که هنوز در آن کاملاً خودکفا نشده‌ایم بر عهده این مردمان زحمتکش است که به سهم خود از خروج ارز جلوگیری می‌کنند.

وی با بیان اینکه ۳۵ درصد صنایع دستی کشور توسط جامعه عشایری تولید می‌شود، افزود: علاوه بر بُعد اقتصادی، این آثار می‌توانند معرف فرهنگ و سنت ایران در جای جای دنیا باشند چراکه فرش، گلیم، گبه و بسیاری دیگر از اقلام صنایع دستی عشایر در بازارهای داخلی و خارجی شهرت دارند.

پاپی‌زاده با اشاره به اینکه برنامه جدی در حوزه صنایع دستی و گردشگری عشایر در دست تدوین است، افزود: این برنامه به دنبال گسترش و تقویت این دو مقوله مهم و درآمدزا در حوزه زیست عشایر است که به زودی ابلاغ خواهد شد.

اختصاص تسهیلات ارزان‌قیمت دامدار کارت به عشایر و دامداران

رئیس سازمان امور عشایر ایران در خصوص حمایت های انجام شده برای تامین نهاده‌های دامی عشایر بیان کرد: با پیگیری وزارت جهاد کشاورزی، تا پایان ۱۴۰۰ افزایش خوبی در توزیع نهاده‌های دامی اتفاق افتاد یعنی از ۵۲۰ هزار تن نهاده توزیعی در ۱۲ ماهه سال ۹۹، این رقم قریب به ۵۰ درصد افزایش یافت و بخش بزرگی از مشکلات را رفع کرد.

پاپی‌زاده گفت: در حال حاضر در حوزه مردمی‌سازی یارانه‌ها،۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات تامین اعتبار شده که در تاریخ بخش کشاورزی بی‌نظیر است و در قالب دامدارکارت از طریق ادارات جهاد کشاورزی و شعب بانک کشاورزی، عشایر و تمام تولیدکنندگان گوشت قرمز و دامداران می‌توانند از این تسهیلات ارزان‌قیمت بهره‌مند شوند.

وی اضافه کرد: با ابلاغ به شعب بانک کشاورزی، مشکل وثیقه تولیدکنندگان بخش کشاورزی برای دریافت تسهیلات برطرف شده و با روش‌های آسان‌تری تحت عنوان تضامین زنجیره‌ای، عشایر می‌توانند این تسهیلات را برای تامین نهاده‌ها دریافت کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: سال گذشته طی یک بررسی مشخص شد که می‌توان در دو بخش کار ویژه انجام داد، نخست آنکه خرید داخلی و مستقیم برای عرضه ارزان‌سازی شده از تولید به مصرف صورت گیرد که این اقدام اثر خود را در بازار گذاشت.   وی با بیان اینکه اقدام دوم مربوط به صادرات دام بود، اقزود: این ظرفیت وجود دارد که با صادرات هر کیلوگرم گوشت دام داخل دو کیلوگرم گوشت با کیفیت خارجی وارد کرد تا هم نیاز داخل تامین و هم ارزآوری شود و فراوانی کالا را نیز خواهیم داشت.

پاپی زاده با بیان اینکه گوشت دام عشایر از کیفیت بالایی برخوردار است و خریداران حاضرند تا سه برابر قیمت برای خرید آن هزینه کنند، گفت: می‌توان از محل این افزایش درآمد، گوشت با کیفیت خارجی را با قیمت مناسب وارد کرد که این موضوع در دست پیگیری است.

نگاه مثبت دولت و مجلس به عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: نگاه به عشایر هم در دولت و هم در مجلس مثبت است و اعتبارات امسال این حوزه به نحو چشمگیری افزایش یافته است.

وی گفت: اعتبارات در حوزه راه عشایری در بودجه سال ۱۴۰۰ حدود ۲۳ میلیارد تومان برای ۳۱ استان بود که این رقم در اعتبارات سال جاری به بالای دو هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در حوزه تامین آب عشایر نیز کل بودجه‌ای که در این حوزه در اختیار داشتیم ۳۰۰ میلیارد تومان در سال بود که اکنون این مبلغ تا ۳ الی ۴ برابر افزایش یافته و بودجه‌های استان نیز ذیل عنوان مصوبات سفر رئیس‌جمهور رشد قابل توجهی داشته که در مورد چهارمحال‌ وبختیاری، بودجه استانی عشایر از ۵ میلیارد تومان به ۱۴۰ میلیارد تومان رسیده است..